Preskoči na glavno vsebino

Moje mesto Maribor

 

Maribor je drugo največje mesto v Sloveniji. Je tudi gospodarsko in kulturno središče vzhodne Slovenije. Ima okoli 100.000 prebivalcev. Mesto je razdeljeno na dva dela, ker skozi njega teče reka Drava, ki poganja številne hidroelektrarne. Prebivalci se večinoma ukvarjajo s turizmom. V prvi svetovni vojni je Maribor pred Nemci rešil kamniški general in pesnik Rudolf Maister, ki je zaščitil severno mejo.

Slika 1: Maribor

Mesto ima nekaj naravnih znamenitosti, kot so:

  • Pohorje (prireditev Zlata lisica, velike površine gozda za sprehod),
  • Glavni ali Stari most na Dravi (zgrajen med leti 1909 in 1918, eden prvih železnih mostov, rečemo mu tudi vodoravni Eifflov stolp), stoji nad samo reko Dravo,
  • kužno znamenje (v središču mesta, zahvala za konec kuge),
  • stara trta na Lentu (najstarejša živeča trta na svetu, žametna črnina, stara okoli 440 let), 
  • zgodovina mesta (2. svetovna vojna in danes). 

Maribor je bil skupaj z ostalo Spodnjo Štajersko priključen Nemčiji (takratni Tretji rajh). To je pomenilo, da so Nemci močno pritisnili na slovenščino, naredili so popolno prepoved jezika. Zaradi tega so uničevali slovenske knjige, kulturne ustanove, napise. Slovenske napise so zamenjali z nemškimi in nemščina je bila edini dovoljeni jezik. Prebivalce so vpisovali na obvezne tečaje nemščine. Tudi šole so bile ukinjene in zamenjane z nemškimi. Načrtovali so namreč, da bi v roku štirih let vsi govorili nemško. Slovenščina je bila popolnoma prepovedana.

Seveda so Nemci tudi množično izganjali Slovence in na območja naseljevali Nemce. Slovence so izgnali zlasti na Hrvaško, Bosno in v Nemčijo. Imeli so cilj povsem uničiti slovensko kulturo in jezik. Večino moških so vpisali v nemško vojsko in vpoklicu se niso mogli izogniti, saj so Nemci zagrozili, da bodo v taborišča poslali njihove družine. Jugoslavija se je umikala in je zaradi bližajoče nemške vojske v poznih popoldanskih urah 7. aprila 1941 porušila (v zrak pognala) Stari (železniški) most in pa Studenško brv. S tem je želela nemški vojski preprečiti oskrbo vojakov. Železniški most in Studenška brv sta bila hitro popravljena.

Od vseh treh mostov je bil Stari most najbolj poškodovan. Stari most pa se je zrušil kar 20 metrov globoko do same Drave in so ga kasneje popravili Nemci. Čez most so kasneje odhajali begunci na Pohorje in Jugoslavija je ponovno želela porušiti most, saj so prek njega odhajali Nemci in s seboj vozili vse, kar so naropali. Na srečo Stari most ni bil ponovno razstreljen. Mesto je kasneje trpelo zaradi velikega števila bomb, ki so letele predvsem na mostove in industrijo. Nemci so zato vse umaknili v podzemlje, kjer je delovala skrivna tovarna letal.

Po osamosvojitvi Slovenije leta 1991 je mesto zadela huda brezposelnost. To je bilo zaradi propada jugoslovanskih podjetij. V 21. stoletju pa je mesto kulturno in gospodarsko središče in ima okoli 100.000 prebivalcev.

Maribor pa ni le drugo največje mesto v Sloveniji. V njem sem bila rojena in sem odrasla. Moje lepo mesto ima vse, kar potrebuješ. Zelo rada se sprehajam po njegovih ulicah in si ogledam znamenitosti. Ima jih zelo veliko in ene so zelo posebne in vredne ogleda. Ena od mojih najljubših je Stara trta, ki mi predstavlja, da se nikoli ne smeš predati, ne glede na to, kaj ti življenje prinese na pot. Stara trta je res zelo posebna vrsta in je naš spomenik.

Stari most pa mi predstavlja močno cev, ki drži mesto skupaj in ga povezuje v celoto. Brez mostu bi Drava mesto rezala na dva dela in prebivalci se ne bi mogli srečevati čez široko reko. Most mi prav tako predstavlja simbol trdnosti mesta in da ga nič ne more porušiti, če pade, pa bo mesto znova vstalo iz pepela. Predstavlja mi, da se ne bomo nikoli predali in da bomo vedno ostali močni in pogumni. Seveda pa tudi zelo rada berem o zgodovini svojega mesta, saj me to področje zelo zanima. Lahko rečem, da smo vsi Mariborčani zelo navezani na Stari most in ga cenimo.

Pohorje mi predstavlja bogastvo, ki ga ima naša majhna država. Naše največje bogastvo so gozdovi. Zelo rada grem in se sprehodim po njegovih lepih in obsežnih gozdovih. Je zelo lep hrib in je lahko dostopen za sprehajalce. Ob sprehodu si v mislim predstavljam srečno Slovenijo, ki se smeji in zraven jezi svoje sosede. Zaradi lepot naše države bi že večkrat zajokala, ker je Slovenija tako zelo lepa. Vsako zimo pa se na njem smuča in tam poteka smučarsko tekmovanje za ženske, imenovano Zlata lisica. O Pohorju bi lahko rekla tudi to: Lisica nam letos ne uide.


Slika 2: Pohorje

Zgodovina mesta je čudovita. Seveda pa tudi ne pozabim na to, kaj nam je prinesel Rudolf Maister in kakšen bi bil Maribor pod Avstrijo. Imeli smo res veliko srečo, da nam je kamniški general takrat rešil severno mejo. Če ga ne bi bilo, bi Avstrija vzela mesto in ga priklenila k sebi, prebivalce pa ponemčila. Pri tem se osredotočam le na 20. stoletje, ker me ta tema najbolj zanima. Pomeni mi to, da se lahko naučim več o preteklosti mesta in države in razmišljam, kako je to na meni pustilo svoj pečat. Ob branju me kar zmrazi, ko berem o tem, kaj je mesto preživelo med vojno. To je morala biti prava katastrofa, a na srečo se je mesto uprlo. Le kaj bi bilo, če bi Nemci mesto ponemčili in sploh ne bi bili več Slovenci. Razloži mi tudi, da brez zgodovine se ne moreš ničesar naučiti in saj veste, kaj pravijo, zgodovina se rada ponavlja.


 Viktorija Fras, 2. b


Vir slik: 

Slika 1: Pixabay

Slika 2: Pixabay

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

KAM OBLAKI, ČEZ POLJANE ZIME SITE, ČEZ GORICE, SONCA ŽEJNE?

  Vsak dan me sončnica popelje na prečudovito popotovanje. Njena toplota in kaplje mi dajo notranjo moč, da vedno znova živim in se počutim svobodno. Moja duša hrepeni po čisti ljubezni in toplih objemih. Vem, da nikdar ne bo več tako, kot je bilo in da ti ne moreš več preživljati trenutkov z mano, ampak navdaja me misel, da sem lahko še vedno ob tebi, čeprav si zdaj drugačna. Včasih se sprašujem, zakaj je življenje tako kruto in kako to, da se to dogaja ravno meni. Dopuščam si živeti in graditi svoj temelj življenja. Naučila sem se živeti z dejstvom, da je potrebno postaviti nove mostove in stare polomiti. Velikokrat si želim, da bi bilo življenje spet takšno, kot je bilo prej in da bi skupaj lahko uživali ob vseh lepih trenutkih. Boli me, ker te pogrešam, a hkrati, ko se povežem s sončnico in tvojo notranjo energijo in ljubeznijo, čutim, da si ob meni. Zame je to neizmerna hvaležnost. Ne mine dan, ko ne razmišljam o tebi in o vseh lepih in   dragocenih trenutkih, ki sva jih p

Brati ali ne brati, to je vprašanje

  Branje je dejavnost, o kateri imajo mnogi ljudje pomisleke. Kdo bi danes še listal po debelih in dolgočasnih knjigah? Se potapljal v bogate domišljijske svetove? Veliko rajši smo na telefonu in gledamo slike, ki niso resnične. Sama se tudi večkrat zalotim pri tem. Telefon te vedno vabi k sebi. Hitro te začne pogrešati. Na drugi strani pa te knjiga tiho čaka na polici. Zgodbe, ki te čakajo v njej, te lahko v trenutku odnesejo na razburljivo potovanje. Sabljaš se lahko z najbolj izkušenim vitezom. Naslednji dan si čarovnica oziroma čarovnik, ki hoče uničiti svet … Veliko možnosti je. Kolikor je filtrov na družabnih omrežjih, toliko različnih perspektiv nam ponujajo zgodbe. Vsaka perspektiva ti da vpogled v svet in misli glavnega junaka. Če si strasten bralec, ne živiš enega življenja, temveč jih živiš na tisoče. Branje nam zelo pomaga pri dodajanju še večjih draguljev v naš besedni zaklad. Slovenščina je naš jezik, ki si zasluži svoje bralce in govorce. Vsaka knjiga ima svoje

KAM OBLAKI

Včasih se sprašujem, ali v današnjem svetu sploh znamo biti hvaležni za tiste majhne, drobne stvari. Zame to pomeni, da se zjutraj zbudim, popijem kavo in dan je takoj lepši. Popoldne pa se nekam umaknem in v miru opazujem sončni zahod. Razmišljam o sebi, zakaj ves svet tako hiti? Ali se še sploh znamo ustaviti? Nekoga vprašati: »Kako si?« Pri tem pa mu resnično prisluhniti, kaj čuti. Včasih se zdi, da je vprašanje: »Kako si?« postalo del naše navade, da pač to moramo vprašati, ker je to lepo od nas in ker je to že skoraj pričakovati. Pa nam je v resnici res mar, kako se kdo počuti? Sto in eno vprašanje mi roji po glavi. Kako v današnjem svetu ostati jaz, obdržati svoje vrednote in se ne izgubiti v množici drugih ljudi. Težko je, a je vredno vztrajati. Čeprav se včasih tudi to zdi brezupno. Želim si, da bi ta svet uspel prepoznati malenkosti, tiste drobne stvari. Čarobnost nasmeha in tople besede, ki te napolni. Kako malo je potrebno zato, da bi nekoga osrečili, mu podarili del sebe.